کافه کتاب آفتاب

جایی برای لحظه‌ای زندگی با کتاب!

کافه کتاب آفتاب

جایی برای لحظه‌ای زندگی با کتاب!

کافه کتاب آفتاب

کافه کتاب آفتاب فضایی برای اهالی سرزمین کتاب است. فضایی آرام و صمیمانه برای دمی هم‌نشینی با کتاب و قهوه!
فضایی برای هم‌صحبتی اهالی فرهنگ و ادب و دوستانی که فصل مشترکشان کتاب است!
و البته این‌ وبلاگ فضایی است برای هم‌نشینی مجازی اهالی کافه کتاب!

مشهد، چهاراره دکترا، بازار ناشران گلستان
۰۵۱-۳۸۴۰۴۹۹۱

کتاب، قهوه، سکوت و دیگر هیچ!

چهارشنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۲، ۰۸:۳۵ ب.ظ
گشت‌وگذاری در نخستین کافه کتاب مشهد به روایت ضمیمه جوان خراسان، "جیم"

اگر به دنبال مکان دنجی هستید که هم بتوانید کتاب بخوانید و هم کتاب بخرید یا به دنبال پاتوقی هستید که با تعدادی از دوستان اهل مطالعه درباره کتابی خاص یا چیزهایی که می‌خوانید گپ بزنید به شما پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید. این مطلب نشانی مکانی را به شما می‌دهد که اگر چه نوپاست اما می‌تواند لحظه‌های خوبی را برای دوستداران کتاب فراهم کند. حتما بدتان نمی‌آید هنگام مطالعه و انتخاب کتاب قهوه یا کاپوچینو میل بفرمایید. شاید هم اهل این نوشیدنی‌ها نباشید و ترجیح دهید که دم‌نوش گل‌گاوزبان یا به‌لیمو نوش جان کنید؛ البته در هوای گرم تابستان شربت سکنجبین هم می‌چسبد! خلاصه به تازگی کافه کتابی در مشهد شروع به کار کرده است که آشنایی با آن خالی از لطف نیست. شاید با خودتان بگویید راه انداختن کافه کتاب که اتفاق جدیدی نیست! یا کافه‌های بسیاری در مشهد داریم که بعضی‌هایشان کتاب هم دارند! اما خوب است این را بدانید مکانی که به شما معرفی می‌کنیم تنها کافه کتاب مشهد است و البته با کافی‌شاپ‌ها هم تفاوت‌هایی دارد که به آن هم خواهیم پرداخت.

نخستین کافه کتاب مشهد کجاست؟

«کافه کتاب آفتاب» مشهد به همت برادران قدسی حدود یک ماه است که در بازار کتاب واقع در خیابان گلستان افتتاح شده است. وارد فضای بازار کتاب که می‌شوید ناشران بسیاری را می‌بینید که آنجا حضور دارند. اگرچه ممکن است ظاهر بازار کتاب خیلی خلوت به نظر برسد اما من دوست دارم این موضوع را به حساب تازه تاسیس بودن این فضا و بسته بودن ورودی آن بگذارم نه کم طرفدار بودن کتاب و کتابخوانی! از مقابل ناشران که عبور کنید به مکانی می‌رسید که میز و صندلی‌های چوبی ساده‌ای کنار قفسه‌های کتاب گذاشته شده است. سادگی و سکوت فضا و تنوع کتاب‌های موجود حاکی از محیطی جذاب و آرام برای مطالعه است. گلدان‌های کوچک و زیبایی که روی دیوارکوب‌ها قرار داده شده و منویی که روی میز گذاشته‌اند: خوردنی‌ها و خواندنی‌ها!  همگی نمایان‌گر این است که امکانات کافه و کتابخانه در کنار هم آورده شده است.

کافه12

ایده کافه کتاب و تاسیس آن

از عابس قدسی درباره ایده راه‌اندازی کافه کتاب می‌پرسم و او می‌گوید که سال‌هاست آرزوی اجرایی کردن آن را داشته است تا این که بالاخره با فراهم کردن این فضا توانسته به بخشی از آرزوی خودش یعنی فراهم کردن پاتوقی برای اهالی فرهنگ و ادب که بتوانند دور هم بنشینند، گفت‌وگو کنند و کتاب بخوانند جامه عمل پوشانده است.

تفاوت کافه کتاب با کافی شاپ‌ها

اگر چه در مشهد کافی شاپ‌ها و کافه‌های بسیاری داریم که مورد اقبال جوانان قرار گرفته است اما از نظر آقای قدسی کافه کتاب با محور قرار دادن «کتاب» تاسیس شده است. به این معنی که شما ممکن است در مکان‌های دیگر قفسه‌ها یا تعدادی کتاب را ببینید اما در اینجا تلاش شده است که با ارائه بیش از 2000 عنوان کتاب هم فرصتی برای خرید و هم مطالعه برای کتاب دوستان فراهم شود. همچنین در بسیاری از کافی شاپ‌ها به لحاظ نورپردازی‌ها -که به سمت فضایی تاریک می‌رود- نور کافی برای مطالعه وجود ندارد، در اینجا سعی شده است برای مطالعه نور مناسبی در فضا تعبیه شود.

ویژگی خوب دیگری که این فضا دارد این است که شما می‌توانید حتی برای مطالعه شخصی از این فضا استفاده کنید و ضرورت ندارد حتما کتابی بخرید یا از کتاب‌های این مکان استفاده کنید.

اهداف و برنامه‌های آتی کافه کتاب

عابس قدسی درباره برنامه‌های آتی کافه کتاب می‌گوید: این مکان می‌تواند فرصت خوبی برای نقد و گفت وگو درباره کتاب‌ها باشد. او می‌گوید به دلیل علاقه قلبی خودم تمام برنامه‌های آتی که کتاب محور باشند در این مکان قابل اجراست. البته هنوز در حال ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی هستم. شاید هم مخاطبی به هوای کافه بودن به این مکان سر بزند اما وقتی نوشیدنی‌اش را سرو ‌می‌کند ناخواسته چشم‌اش به عناوین کتاب‌هایی می‌افتد که در قفسه‌های مجاور چیده شده است. دور از ذهن نیست که حتی اگر برای کتاب خواندن هم نیامده باشد یکی دو کتابی را بر دارد و ورق بزند و این روش بسیار ساده‌ای برای جلب دوستانی‌است که شاید خیلی اهل کتاب خوانی نباشند.

خواندنی‌ها و خوردنی‌ها

منو را باز می‌کنم در صفحه ابتدایی آن نوشته شده است: خوردنی‌ها و خواندنی‌ها... خوردنی‌ها را که ورق بزنی به صفحه خواندی‌ها می‌رسی. صفحه‌ای که قرار است مخاطبان این کافه کتاب، تجربه‌های خوب کتاب‌خوانی‌شان را اینجا برای هم بنویسند. معرفی کتاب به روشی ساده و صمیمی!

اگر دنبال فضایی هستید که با کتاب خلوت کنید یا با چند نفر از دوستان‌تان درباره کتابی که دوست دارید گپ بزنید و نوشیدنی هم کنار یکدیگر سرو کنید، کافه کتاب آفتاب را از دست ندهید!

به نقل از هفته‌نامه جیم
نویسنده: ملیحه جهانبخش

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۷/۱۷
کافه کتاب آفتاب

نظرات  (۴)

۱۷ مهر ۹۲ ، ۲۳:۲۶ به روایت غزل

ای طعنه زده گنج تو بر آفتاب!

با قدحی شعر به ما هم بتاب!

"نوش" اگر هست تو "دارو" شدی!

نوش تر از نوش ، به کامم "کتاب"!

کافه و دم نوشِ غزل ، رو به راه

قلب به "تاپ" است و ذوقم به "تاب"

جمع رفیقان ادب جمعِ جمع... 

دوست گر آینه ، کتاب است "آب"!

...

کافه کتاب است علی نور، نور !

شعبه ی نوریست از آن "آفتاب"...

 

فی البداهه ای آنلاین برای اهل آفتاب

 

 و تشکر بسیار از این مجموعه "توانمند" و "پر تلاش" و "دغدغه.مند" آفتاب

 که حقا یکی از بهترین سنگر های فرهنگی مشهد است.

 

ومن الله توفیق.

سلام. من چند باری کافه کتاب اومدم و از فضای اونجا واقعاً لذت بردم. إن‌شاءالله که همیشه موفق باشید و هر روز توفیقاتتون بیشتر بشه.
پاسخ:
ممنون خانم بنفشه. انشاالله شما را بیشتر در این‌جا و آن‌جا زیارت کنیم.
اولین بار که کافه کتاب رو کشف کردم خیلی خوشحال شدم و تا مدتی به هر کس که می‌رسیدم اینجا رو معرفی می‌کردم ولی بعد متوجه شدم که در لذت کشف یه همچین جایی هم مثل لذت خوندن یه کتاب قشنگ تنهام و خیلی کم پیدا می‌شن افرادی که علاقه داشته باشن از اون بهره ببرند.
آدم‌های کتابخون در علایقشون آدم‌های تنهایی‌ان.
پاسخ:
آدم‌ها همیشه در لذت‌های بکرشان تنها هستند.
این انگار یک قانونه! مثل لذت از یک شعر یا یک موسیقی یا به قول شما یک کتاب.
اما ما امیدواریم کافه کتاب لذت مشترک خیلی‌ها شود.
موفق باشید
سلام امروز پیداتون کردم و خیلی خوش حالم کلی هم نقشه دارم برای همکاری با شما عجالتا  کافه را روی پیجم معرفی می کنم 
پاسخ:
سلام
خوشحالیم که پیدایمان کرده‌اید، باعث افتخار ماست.
منتظر پیشنهادات عالی شما هستیم، بابت معرفی کافه روی صفحه‌تان هم بسیار سپاسگزاریم. این همکاری‌ها و علاقه‌ها دل‌گرم‌ و امیدوارمان می‌کند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">